BasınKamuoyuna,

Bugün öğle saatlerinde sahnemize gelen polis memurlarınca “Sadece Diktatör” oyununun, Kadıköy Emniyet Müdürlüğü’nün kamu düzen ve güvenliğini olumsuz yönde etkileyebileceğine kanaat getirmesi sonucunda yasaklandığı tutanakla bildirilmiştir. Öncelikle tutanakta şimdi detaylarına girip tekrarlamaya gerek görmediğimiz kanun maddeleri ve gerekçelerine ve dahi yasaların uygulanma pratiğine hukuki itiraz yolunun açık olduğunu belirtelim.

Demokratik devletler, eksik ve gediklerine rağmen en azından prensip itibariyle yasakları azaltmaya özgürlükleriyse çoğaltmaya dayandıklarını dile getirirler. Dolayısıyla yargı bağımsızlığını iddia eder; her hâlükârda yasaklama kararlarını bir mahkeme kararına bağlamayı, en azından şekli olarak hukuka uydurmayı tercih ederler. Günümüz Türkiye’sinde artık böyle politik manevralara ihtiyaç kalmamıştır. Yasak, ülkede yasama, yürütme ve yargıdan bağımsız işleyen 4. kuvvettir, devletin en güzide organıdır.

Biz elbette yaşadığımız bu örnekte taban tabana zıt düşünüyoruz, tam da bu yüzden sanatçıyız, sanatın içindeyiz, oradan sesleniyoruz, oradan da seslenmeye devam edeceğiz ama bu akşam değil. Bu akşam düşüneceğiz, sohbet edeceğiz, birbirimize danışacağız. Kadıköy Emek Tiyatrosu kurulduğu günden bugüne hemen her alanda oyunlar sahneye koymuştur ve sahnelemeye de devam edecektir. Sahnemizin oyunlarından “Sadece Diktatör”

3. yılında yurt içi ve yurt dışı olmak üzere 160 kez oynanmış, 40.000’den fazla kişiye ulaşmış bize ne kadar doğru bir iş yaptığımızı bir kez daha göstermiştir. Bizi bugüne dek destekleyen ve izleyen herkese çok teşekkür ederiz. Sadece Diktatör, üç yıldır virgülü dahi değişmeden oynanmaktadır, broşürü de değişmemiştir, o zaman şöyle demiştik: “Diktatör olsaydı bu oyunu izleyemezdiniz.”

Önümüzdeki günlerde “Sadece Diktatör” oyunumuzla ilgili kendi içimizde yaptığımız değerlendirmelerin sonuçlarını sizlerle paylaşacak, kamuoyunu sahnede ve sahne dışında bilgilendirmeye, gücümüz yettiğince aydınlatmaya devam edeceğiz.

Saygılarımızla bilgilerinize sunarız.

Kadıköy Emek Tiyatrosu

Not: Sadece Diktatör oyunu bu akşam itibariyle oynanmayacağından, 19 Ocak akşamına bilet almış izleyicilerimizin ücretleri aldıkları online kanallar üzerinden, gişeden alım yapanlarınsa gişeden ücret iadeleri yapılacaktır.
BİZDEN HABERDAR OLUN