Korsan Çıkmazı

Korsan Çıkmazı oyunu, Nezihe Meriç’in 1962 yılında Türk Dil Kurumu Roman Ödülü’nü aldığı aynı adlı eserinden uyarlanmıştır.

Korsan Çıkmazı, küçük yaşta Anadolu’nun ücra bir köşesindeki ailelerinin yanından ayrılarak okumak için geldikleri Orta Anadolu’nun büyük bir şehrinde, onları tüm yaşamlarına yön verecek olan ilkelerle, dürüst, çalışkan, aydın insanlar olarak yetiştirecek büyük halaları Neyyire Hanım ve eşi Mahir Bey ile yaşayıp daha sonra üniversite öğrenimleri için İstanbul'a giden, orada yeni bir hayat kuran (iş ve aile sahibi olan) iki dostun, Meli ile Berni'nin hikâyesidir.

Roman ve oyun adını Beyoğlu'nda karakterlerin komşu olarak oturdukları, sonundan denizin göründüğü ve hâlâ günümüzde de var olan aynı adlı sokaktan alır: Korsan Çıkmazı.

Meli Cumhuriyet değerlerini özümsemiş olan idealist bir edebiyat öğretmenidir, Berni konservatuar mezunu fakat mesleğini icra etmeyen duygulu, inançlı bir ev hanımıdır. Her ikisi de kurdukları yeni aileleriyle Korsan Çıkmazı'nda otururlar. Birbirlerini çok iyi tanırlar ve severler. Meli, Adnan ile evlidir ve Su adında bir kızları vardır. Berni ise Turan ile evlidir ve Bora adında bir erkek çocuğu annesidir. Oyunda, sadece Meli ve Berni'nin erdemli insan olarak yetiştirilmesi anlatılmaz, aynı zamanda dönemin sosyo-kültürel, ekonomik ve siyasi yapısı hakkında da pek çok bilgi verilir, döneme sosyal eleştirilerde bulunulur. Cinsellik, din, savaş, burjuvazi, ahlak, erdem, aile hayatı, mutluluk, arkadaşlık, gelenek gibi birçok konuyu karakterlerin otobiyografik anlatımlarının psikolojik derinliklerini okuyarak, durumların ve anıların ışığında sorgulamamızı sağlar.

“Erdemin anlamının giderek sislendiği yeni zamanlarda…” erdemli insanın toplumdaki yerini bir kez daha anlamak ve hatırlamak için anlatılmış sıcacık bir hikâye, Korsan Çıkmazı.

SEANSLAR

Bu oyun sona ermiştir.

OYUNCULAR & EKİP

Seçil ElçinMeli
Mukaddes Kurmuş 
Onurcan Çelebi 
Irmak Kazımoğlu 

Nezihe MeriçYazar
Polat YıldızUyarlayan, Proje Tasarım
Eser KarabilYönetmen
Bade Osma ErbayavDramaturg
Ercan ErtanIşık Tasarımı, Ses & Efekt Tasarım
Onurcan ÇelebiAfiş Tasarım
Gürcan ÖztürkFotoğraf
Ecem TekeliAsistan
 
BİZDEN HABERDAR OLUN