Marat Sade

Tüm çağların en aykırı, en düzen dışı insanlarından Marquis de Sade, Fransız Devrimi’nin en önemli sembollerinden Jean Paul Marat’ya yapılan suikastı anlatan bir oyun yazar ve Charenton Akıl Hastanesi’ndeki diğer tutsaklarla birlikte Marat’nın ölüm yıldönümünde sahneye koyar. Bu oyunla birlikte ölüm ile yaşam, devrim ile yıkım, düzen ile kaos, cinayet ile tutku birbirinin içine geçer ve trajikomik, uyumsuz bir senfoni akıl hastanesinin duvarlarında yankılanmaya başlar.

Kadıköy Emek Tiyatrosu ve Küçük Salon’un ilk işbirliği olan yapım, Peter Weiss’ın toplumcu düşünce ile bireyci düşünce arasındaki çatışmayı iki uç tarihsel karakter üzerinden kurguladığı ünlü eseri Marat/Sade’ı sahneye taşıyor.
Emre Tandoğan yönetmenliğindeki prodüksiyon, bir yandan metnin oyun içindeki oyun kurgusunu tüm renk ve hareketliliği ile sahneye taşırken, diğer yandan oyundaki felsefi tartışmayı yıkıcı kişiliği ve tüm toplumsal normları tehdit eden düşünceleri ile Marquis de Sade’ın perspektifinden yeniden kurgulayarak seyircisini hem toplumsal varoluşunu yeniden sorgulamaya, hem de kışkırtıcı bir teatral deneyime davet ediyor.

SEANSLAR

Bu oyun sona ermiştir.

OYUNCULAR & EKİP

Batuhan GelenerMarat
Sercan DedeSade
Barış YılmazTellal
Melike TekinSimone
Rüya ErdoğanCorday
Buğra ÜstünDupperet
Mehmet Fahri EtikJacqoues Roux
Pınar YıldırımPolpoch
Elif ArmanKokol
Gizem DinçRossignol
Ege ErkalCucurucu
Umut GöncüHasta
Dilara ÜkHasta
Emre TandoğanHasta
Mert YağlıözCoulmier
Gamze BayraktaroğluHemşire
Eray Bekir MursalHasta Bakıcı

Peter WeissYazar
Aytuğ ErdilÇevirmen
Emre TandoğanYönetmen, Besteci, Dekor Tasarım, Işık Tasarımı
Anıl Can BeydilliDramaturg
Hilal PolatKostüm Tasarım
Songül KarakoçAfiş Tasarım
 
BİZDEN HABERDAR OLUN