Personas Kuartet

"İnsanlara karşı sürekli anlayışlı ve uyumlu davranman beni delirtiyor! Gerçekten ne düşündüğünü söyleyecek cesaretin yok!"

"Personas Kuartet" İlknur Güneş'in yazıp yönettiği ilki "Sesler" oyunu olan üçlemenin ikinci oyunudur. Modern dünyada bireylerin kendilerini, hayatı ve düzeni sorgulamaları oyunda kadın bakış açısıyla anlatılmaktadır. Farklı statüden ve farklı bakış açılarına sahip iki kadının tüm kadın ve erkekleri temsil eden sohbeti, çağımız insanın içine sıkışıp kaldığı toplumsal roller, statüler, ekonomik, ahlaki ve psikolojik kavramlar üzerinedir. İki kadın da sahnede sürekli kendilerini ifade etmeye kanıtlamaya ve sadece iyi yönlerini ortaya çıkarmaya çalışırlar. Bireylerin çağımızda iletişimsizliği, duygularını ifade edememeleri, kendilerini iyileştirme çabaları, yakınlaşma korkuları ve sadece gösterdikleri ya da onlardan beklenen bireyler gibi olmaya çalışmaları anlatılmaktadır. Kadınların yanı başında bulunan idleri ise onların gerçekten ne hissettiklerini, ne düşündüklerini ve gerçek davranışlarını oynamakta ve modern insanın arketiplerini ve personalarını açığa çıkarmaktadır.

"Kıskandırayım mı? Bak o konuda pek iyi değilim! Nasıl kıskandırayım? Mağrur mu olayım yoksa
havalı mı? Yoksa onu küçümseyeyim mi? Zengin ama yapayalnız bir kadın olduğunun altını mı çizeyim yoksa kocası iş adamı olduğu için aldatılmış olabileceğini mi ima edeyim? Ya da dur! Politikadan bahsedip, onun cahilliğini mi vurgulayayım? Cana yakın davranıp yüz göz mü olayım? Manevi olarak doyuma ulaşmış sanatçı edebiyatı mı yapayım? Yoksa aynı statüdeki kadınların dayanışması üzerine mi yoğunlaşayım? Ne dersin?"

SEANSLAR

  TÜM SEANSLAR

  DAHA AZ GÖSTER

  Seans bilgisi henüz açıklanmadı.

  OYUNCULAR & EKİP

  Ayten Bahar 
  Ebru Kaymakçı 
  Eylem Abalıoğlu 
  Zeynep Bartın 

  İlknur GüneşYazar, Yönetmen, Hareket Tasarımı
  Utku DemirkayaKoreograf
  Yusuf UnayKostüm Tasarım
  Ayşe Sedef AyterIşık Tasarımı
   
  BİZDEN HABERDAR OLUN