Solist

İlknur Güneş'in Jean Cocteau'nun "La voix Humaine" oyunundan Türkçe'ye çevirip yeni bir bakış açısı ile uyarladığı, Gamze Bayraktaroğlu'nun oynadığı "Solist" günümüz insanın hayata bakışını, bir kadının gözünden sorgulamaktadır.
Kadın; oyun boyunca sevgilisi ile telefonda ayrılık konuşması yapar, bir çok açıdan istemeden kabullendiği görüşlerini, inançlarını, alışkanlıklarını özgürleştirmek için büyük bir çaba gösterir. Kadın sevmediği ve eleştirdiği düzenin bir parçası olmuştur. Yalnız kalmak ona çok korkutucu gelse de bu manipülatif yaşamdan sıyrılmak için var gücüyle çabalar.
Oyun özellikle de eski değerler ile yeni değerler arasında sıkışıp kalmış 30'lu ve 40'lı yaşlardaki insanların yeni ahlaki bakış açılarını, özgürlük anlayışını, kadın erkek ilişkisini, sosyolojik ve psikolojik anlamda toplumsal değişimleri kadın bir birey üzerinden tartışmaktadır.
Köpek havlaması ve bateri sesi oyuna bir müzik gibi eşlik ederken, kadın oyuncu bir solist gibi konuşmanın müziğinde kendini arar. Sadece koltuk sandalye ve merdiven gibi endüstriyel görünümlü dekor parçalarının çevrelediği kadın; bu soğuk, metal ve beton dünyanın içinde kendini hiçbir yere ait hissetmemektedir. Kadının güçlenme, yeni bir hayata başlama ve içsel yolculuğu dijital dünyanın içinde saklanmış bir insan sesindedir.

"Oyun Jean Cocteau'nun 'La Voie D'Humaine' oyunundan uyarlanmıştır"

SEANSLAR

  • 22.04.2024 - Pazartesi / 20.30

    Kadıköy Emek Tiyatrosu, İstanbul

  • 27.04.2024 - Cumartesi / 20.30

    Kadıköy Emek Tiyatrosu, İstanbul

TÜM SEANSLAR

DAHA AZ GÖSTER

OYUNCULAR & EKİP

Gamze Bayraktaroğlu 

Jean CocteauYazar
İlknur GüneşUyarlayan, Yönetmen
Burak TaşdemirMüzik
Ayşe Sedef AyterIşık Tasarımı
Eda AğaoğluDekor Tasarım, Kostüm Tasarım
Batuhan PehlivanFotoğraf
Aydeniz ÇamdibiFotoğraf
 
BİZDEN HABERDAR OLUN