Zenhar - Bir Tören Oyunu

“dünya nasıl değiştirilir? hikayeyi değiştirerek!”
- Charles Eisenstein

“biz bu oyunda sizinle birlikte, sizin de katılabileceğiniz, İNTERAKTİF OLMAYAN, hayır hayır interaktif değil, ama seyirci de kalmayacağınız, katılımcı olabileceğiniz bir tören yapmak istiyoruz… ama tören nasıl yapılır BİLMİYORUUUUUZ! bilmiyoruz çünkü, ortak inandığımız bir şey kalmadı. kaldı mı? şimdi burada Dionysos töreni yapsan Grek kültürünü yağmalarsın. erginleme töreni yapsan Kızılderili kültürünü yağmalarsın. geçit töreni yapsan, cumhuriyet kültürünü yağmalarsın. ay pardon o bizim kültürümüz olmuyor mu? oluyor mu? BİLMİYORUUUUUZ!”

eski anlam yaratma mekanizmalarımız artık işe yaramıyor. içinde yaşadığımız her sistem bir çeşit çöküş içinde gibi. bizi bir arada tutan büyük bir anlatı yok. eski dünya, mitolojisiyle birlikte ölüyor. yeni dünya ise henüz gelmedi. Eisenstein’ın deyimiyle, hikayeler arasındaki yerdeyiz.

Kara Kabare Topluluğu, kendini birçok farklı katmanda bu geçişi kolaylaştırmaya adadı. yeni oyunumuz “Zenhar” bir geçiş töreni olarak tasarlandı. yeni dünyayı çağırırken, yeni bir anlatının doğmasına alan açarken, en başından beri bizi hiç terk etmemiş doğanın döngüleriyle uyumlandık.

hikaye, yani medeniyetlerin temelindeki anlatı, kendisini katılımcılıkla üretiyor. yeni bir anlatı keşfederken, sizi seyirci olmaya değil, doğrudan “katılımcı” olmaya davet ediyoruz!

SEANSLAR

  • 30.01.2023 - Pazartesi / 20.30

    Kadıköy Emek Tiyatrosu, İstanbul

  • 06.02.2023 - Pazartesi / 20.30

    Kadıköy Emek Tiyatrosu, İstanbul

  • 20.02.2023 - Pazartesi / 20.30

    Kadıköy Emek Tiyatrosu, İstanbul

TÜM SEANSLAR

DAHA AZ GÖSTER

OYUNCULAR & EKİP

Sinem Hacıoğlu 
Sevi Cemre Cingirt 
Selami Üstübi 
Mehtap Demirel 
Mehmet Bezgin 
İdil Özaydın 
Gamze Dar 
Alper Bora Koçak 
Boran Karakoç 
Tuba Karabey 
Miray Akçay 
Dilan Erdoğan 
Sinan Gülşen 

Şirvan AkanYazar, Yönetmen
Murat BakırIşık Tasarımı
Nazım ÇınarMüzik
Cem ÇelikFotoğraf
Fuat DeğirmenciAfiş Tasarım
 
BİZDEN HABERDAR OLUN